קרן הגשמה

קרן הגשמה הגישה בקשה לחדלות פרעון – מה עושים?

קרן הגשמה חדלת פירעון

קבוצות משקיעים רבות, אשר נתנו את אמונן ושמו את מבטחן בקרן הגשמה בע"מ, לצורכי ניהול השקעות הנדל"ן שלהן, מוצאות את עצמן בפני שוקת שבורה כעת, כאשר הקרן הודיעה על חדלות פירעון. תביעות שהוגשו כנגד הקרן מעלות טענות לדפוס מדאיג של ניהול בעייתי ופרקטיקות מפוקפקות שהעמידו את כספי המשקיעים בסיכון. כעת, עתידם של המשקיעים אינו ברור, בזמן שההליכים המשפטיים המתנהלים נגד החברה טרם זכו להכרעה ברורה, ואף מעוכבים ונמרחים על ידי הקרן במכוון.

בשל הודעת קרן הגשמה כי היא חדלת פירעון (הקרן פושטת רגל), הפתרון לתובעים הרבים ולמשקיעים לא יבוא מניהול התביעות אלא בנקיטת פעולה בהליכי פשיטת הרגל של קרן הגשמה.

מהי בכלל קרן הגשמה? סקירה כללית של החברה ושל פרופיל המשקיעים

קרן הגשמה בע"מ הינה חברה פרטית אשר מתמחה בניהול השקעות נדל"ן בחוץ לארץ של קבוצות משקיעים בעלי הון זמין. קרן זו מתהדרת במוניטין יוצא דופן, של כ-245 פרויקטים ולמעלה מ-300 השקעות, ולמן הקמתה בשנת 2009 על ידי אבי כץ, שירתה הקרן קבוצות משקיעים ממדינות שונות, וביניהן ניתן למנות את ישראל, ארה"ב, אנגליה, קנדה, גרמניה, הולנד ועוד רבות אחרות.

על מנת לסבר את האוזן, נציין כי סך ההון שהושקע בפרויקטים הלוו במרוצת השנים מסתכם בכ-3 מיליארד שקל, כאשר שווים המוערך של הפרויקטים הללו, לשיטת הקרן, עומד על 13.5 מיליארד שקל. בין בעלי המניות של קרן הגשמה נמנים אבי כץ, חנניה שמש, אייל רובין ואחרים.

ביצועים מוטלים בספק ופגיעה אנושה במשקיעים

ביצועיה של קרן הגשמה לוקים בחסר, בלשון המעטה – משקיעים רבים חוו תשואות נמוכות באופן משמעותי מן המצופה, ונראה שהטענה של הקרן בדבר "תשואות כוללות יוצאות דופן" היא לא יותר מרטוריקה ריקה שאין בה ממש. נדמה כי קרן השקעה מתעלמת בדבריה מן ההשקעות הרבות שלא עלו יפה, ומניחה למשקיעיה לשאת בעול הכלכלי הכבד. על רקע גישה מזלזלת זו, הוגשו כנגד הקרן עשרות רבות של תביעות במהלך השנים.

המצב הפיננסי הנוכחי של הקרן ותביעות תלויות ועומדות

על אף שלטענתה של קרן הגשמה (בבקשה לפשיטת רגל שהגישה לבית המשפט) אין לה כיום נושים או חובות למיניהם שטרם נפרעו, המציאות מורכבת בהרבה.

נכון למועד כתיבת שורות אלה, עומדות כנגד הקרן כ-40 תביעות כספיות הקשורות להשקעות שלא צלחו חרף ההבטחות הרבות, כמו גם תובענה ייצוגית בעניינים דומים. תביעות אלו, אשר עומדות בסדר גודל מרשים למדי של 317 מיליון שקל, מציירות תמונה מטרידה של קרן ששוב ושוב לא עמדה בהבטחותיה. לקרן חוב נטען גדול למע"מ בגין שנים קודמות, ולכן הטענה שלקרן הגשמה אין חובות, נראית מנותקת מהמציאות.

תגובות לא מספקות לאתגרים עסקיים

במסגרת הבקשה לחדלות פירעון, קרן הגשמה מנסה לייחס את קשייה הנוכחיים לגורמים חיצוניים כמו מגיפת COVID-19 ומשבר הברקזיט. האתגרים הללו אמנם השפיעו על תעשיות שונות, אך אינם מתרצים את חוסר המוכנות של הקרן וכן את אי ההסתגלות שלה לתנאי השוק המשתנים.

נראה כי הנהלת הקרן לא הייתה מיומנת דיה על מנת לנווט בין אתגרים אלו, מה ששוב, למרבה הצער הטיל את ההפסדים על המשקיעים התמימים.

מה יהיה גורלם של המשקיעים?

על רקע החששות הגוברים, המשקיעים תוהים כיצד מתכננת קרן הגשמה להגן על האינטרסים שלהם מעתה ואילך. בקשת החברה לאפשר לה להמשיך להתנהל כעסק חי באמצעות הנהלתה, מעוררת ספקנות רבה. היקף הטענות כנגד הקרן וחומרת הטענות, מחייבים מינוי נאמן חיצוני לניהול עסקי החברה, אשר יחקור, בין היתר, את אופן ניהול ההשקעות.

מבט קדימה – צורך בנטילת אחריות

לאור מצבה הנוכחי של קרן הגשמה שהינה חדלת פירעון, חיוני להתמקד בשעה זו רק בהצלת כספי המשקיעים. מי שסמכו על הקרן ועל מנהליה, זכאים לחקירה שקופה ויסודית ביחס לנהלי הקרן וכן לגיבושה של תכנית מקיפה להקטנת ההפסדים שלהם.  עורכי הדין המייצגים את משקיעי קרן הגשמה, חייבים לדרוש חקירה מקיפה ומיידית, באמצעות מומחים, ולחתור לגילוי כל הכספים שנטלה הקרן מהמשקיעים ועשתה בהם לפי שיקול דעתה.

חשוב להדגיש: גם מי שהתאגד באחת מקבוצות המשקיעים שהגישו תביעות, חייב לפעול להצהיר על עצמו כנושה בהליך פשיטת הרגל של הקרן, ולעשות זאת באמצעות עורכי דין המתמחים בחדלות פירעון. התביעות שהוגשו הינן חסרות תועלת מכאן ואילך ובתי המשפט לא ידונו בהן.

אם גם אתם נפגעתם מקרן הגשמה, פנו אלינו לבירור זכויותיכם.

צרו איתנו עכשיו קשר באחת הדרכים הבאות:
1. התקשרו עכשיו למספר 03-6016565 או ישירות לנייד 052-5253237
2. שלחו לנו מייל  [email protected] עם השם והטלפון שלכם וניצור אתכם קשר בהקדם.
3. מלאו את הפרטים כאן בתיבה וניצור איתכם קשר בהקדם.

משרדנו מתמחה בייעוץ משפטי בנושא חדלות פירעון

מחכים לייעץ לכם, עו״ד גיא סרוסי וצוות המשרד

רוצים לקבל מאיתנו את החדשות והעדכונים הכי חמים בעולם המשפט?

מתחייבים לתוכן משפטי איכותי

מאמרים נוספים