Compliance-Manager-werden-immer-wichtiger.-Und-Unternehmen-sind-auch-bereit-diesen-Bedeutungszuwachs-dementsprechend-zu-entlohnen.-

המעילה בחברה החוץ בנקאית יונט וחשיבות תפקידו של קצין הציות

הונאת משקיעים בעשרות מיליוני שקלים בחברת אשראי חוץ בנקאי?

שני שליחי וולט מגיעים לסניף של חברת אשראי בחולון, מתגלים כשודדים רעולי פנים ויוצאים מהמקום עם שיקים בסכום של כ-3.5 מיליון שקלים. החקירה שנפתחת בנושא הופכת במהרה ל"תיבת פנדורה" שחושפת (לכאורה) אי סדרים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים ואין ספור עבירות מתחום הצווארון הלבן. 

הוסיפו לסיפור את משה כחלון שכיהן בתקופה הרלבנטית כיו"ר הדירקטוריון של החברה ואת אחת מפירמות ראיית החשבון הגדולות בעולם שנשלחת לחדרי החקירות ברשות לניירות ערך, והרי לפניכם פרשה שלא תרד במהירות מהכותרות. 

במרכז הסיפור עומדת יונט קרדיט, חברת אשראי חוץ בנקאי שלא הייתה מוכרת לרוב הישראלים עד ששר האוצר לשעבר, משה כחלון, מונה לעמוד בראשה בשכר שנתי אסטרונומי של יותר משמונה מיליון שקלים (שהופחת בעקבות ביקורת ציבורית). 

השודדים מתחזים לשליחי וולט

הסיפור מתחיל להסתבך בעקבות שוד בסניף יונט בחולון. הגילויים בחקירת השוד מובילים לחשיפת אי סדרים עצומים וחקירה של הרשות לניירות ערך. זאת תוך כדי שמנהלי החברה ואורגניה נחשדים בזה אחר זה בהלבנת הון, זיוף ושורה של עבירות נוספות בסכומי עתק המגיעים כדי עשרות מיליוני שקלים. 

עיקר ההונאה, לכאורה – יונט מחזיקה גם חברה ציבורית וגם חברה פרטית. האירוע המרכזי בפרשה נוגע להקצאת מניות מהחברה הציבורית לפרטית בתמורה ל-50 מיליון שקלים. הרשות לניירות ערך בודקת חשד לפיו עשרות מיליוני השקלים חזרו "בדלת מסתובבת" לחברה הפרטית ולא הגיעו לחברה הציבורית. כולל כ-37 מיליון שקלים שהחברה דיווחה כחוב שהיא איננה בטוחה שתצליח לגבות.  

לצד ההונאה המרכזית הפרשה כוללת גם חשדות נוספים: חוסר בשיקים בשווי של כ-10 מיליון שקלים בסניף החברה בנצרת, שימוש בעלי שליטה במידע פנים ומכירת מניות של החברה הציבורית בסכומים של מאות לפי שקלים כאשר בעלי השליטה כבר יודעים על אי הסדרים. 

הנפגעים העיקריים – הנפגעים העיקריים בפרשה הם לא הלקוחות שהלוו ממנה אלא דווקא ציבור המשקיעים של החברה הציבורית שמנייתה קרסה ביותר מ-50% ועומדות כנגדה וכנגד מנהליה תביעות ייצוגיות בגין אובדן כספי השקעות. 

הצמיחה בשוק האשראי החוץ-בנקאי

משבר הקורונה הזניק את שוק האשראי החוץ-בנקאי נוכח הגידול בקהל היעד העיקרי שלו – עסקים קטנים ומשקי בית שזקוקים להלוואות ולא מקבלים אותן בבנקים, משמע הלוואות חוץ בנקאיות. הפריחה הצליחה "לנקות" מעט את התדמית של האשראי החוץ-בנקאי שהתקשרה עד לאחרונה עם "לקוחות בעייתיים" שמסורבים בבנקים ומוכנים "לצאת החוצה" גם במחיר של ריביות גבוהות. 

נכון להיום יש כ-20 חברות אשראי-בנקאי אשר נסחרות בבורסה וחברות רבות נוספות רוצות "להיכנס למשחק". צמיחת השוק רשומה גם על המדינה אשר נעזרת בחברות האשראי החוץ-בנקאי ככלי להגברת התחרות במערכת הפיננסית. 

בין הנחקרים, קצין הציות של החברה

מעניין לדעת שבין הנחקרים בפרשה נמנה גם קצין הציות והמשנה למנכ"ל של יונט קרדיט. אדם שלפני כניסתו לחברה הגיע עם רזומה רב במגזר הציבורי (כולל מנהל אגף במשרד האוצר שאחראי על איסור הלבנת הון, נותני שירותי מטבע, מימון טרור ומנהל אגף בתחום הבקרה האכיפה והחקיקה). 

בסביבת קצין הציות טוענים שהוא פעל כחוק והיה למעשה האחראי על פתיחתה של החקירה. הרשות לניירות ערך סבורה אחרת ומייחסת לקצין הציות חשדות זהים יחסית לאלה שהופנו כלפי בעלי השליטה – רישום כוזב במסמכי תאגיד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה, הלבנת הון, זיוף, מרמה והפרת אמונים בתאגיד. 

חשיבות קצין הציות-

הפרשה מחדדת את חשיבותו של קצין ציות לארגון, במקרה שלנו נותן שירותים פיננסיים. 

קצין הציות בשפה האנגלית Compliance officer, הוא למעשה הדמות המבקרת, והאחראית על מדיניות הסיכון של הארגון כך שתעמוד בתנאי הרגולציה השונים- הלבנת הון, חוקי ניירות ערך, וחוקי שוק ההון ובנק ישראל.

מחודש יולי 2002  מונה קצין ציות לכל תאגיד בנקאי ולכל בנק בישראל,  על פי הוראת הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל כך שלכל גוף בנקאי או חוץ בנקאי קיימת מחלקת ציות או קצין ציות שתפקידם להנחיל ולאכוף את מדיניות הסיכון של הארגון על הפעילות השוטפת. 

עו"ד גיא סרוסי, מייסד סרוסי ושות', משמש כקצין ציות מבקר למספר ארגונים חוץ בנקאיים, ביניהם נותני שירותים פיננסים,  ובמסגרת תפקידו מייעץ עליו לסנכרן בין פעילות החברה השוטפת לבין מדיניות הסיכון של הארגון כך שתתאם את דרישות החוק עד לכדי "קוצו של יוד". 

תפקידו של עו"ד גיא סרוסי בכובעו כקצין ציות בגופים החוץ בנקאיים היא לעקוב אחרי עבודת האגון ולוודא המעקב אחרי עבודת הבנקאי, בעת ביצועה או בטרם הוצאתה לפועל, היא להקטין במידה משמעותית את ההסתברות להפרה של חוקים והוראות. במידה ויהיו הפרות חוקים והוראות הם יתגלו על ידי קצין הציות מוקדם ככל האפשר. כך תצומצם חשיפת התאגיד ומנהליו לתביעות, לרבות בגין הפרות של חובות הזהירות והאמונים המוטלות על נושאי המשרות הניהוליות בבנק. במקביל, לתאגיד הבנקאי יימנעו הפסדים כספיים ופגיעה במוניטין.

קצין הציות צריך גם "לדבר בשפת הבנקים" ובמיוחד בנושאים פיננסיים מאתגרים (כמו טיפול בעסקאות של הכנסת מטבעות קריפטוגרפים לבנק). 

אם הקמתם גוף שנותן שירותים פיננסיים, ואת נדרשים לקצין ציות, משרדנו ישמח לתת לכם מענה ולוודא כי אתם עומדים בתנאי הרגולציה המשתנים.

צרו איתנו עכשיו קשר באחת הדרכים הבאות:
1. התקשרו עכשיו למספר 03-6016565 או ישירות לנייד 052-5253237
2. שלחו לנו מייל  [email protected] עם השם והטלפון שלכם וניצור אתכם קשר בהקדם.
3. מלאו את הפרטים כאן בתיבה וניצור איתכם קשר בהקדם.

מחלקת מיסוי במשרד עורך דין גיא סרוסי

מחכים לייעץ לכם, עו״ד גיא סרוסי וצוות המשרד

רוצים לקבל מאיתנו את החדשות והעדכונים הכי חמים בעולם המשפט?

מתחייבים לתוכן משפטי איכותי

מאמרים נוספים