A group of people

תובענות ייצוגיות

עו"ד תובענה ייצוגית- המדריך המלא

תביעה ייצוגית היא הליך משפטי שמאפשר להגשים מטרות אישיות וציבוריות במקרים שבהם אין תמריץ כלכלי לאדם בודד לפעול בגין הפגיעה בזכויותיו.

זאת, כיוון שהנזק שנגרם לו קטן, אך יש ערך בעידודו לפעול למען קבוצה גדולה יותר שנפגעה כמוהו מהמקרה. מה זה אומר?

אם נגרם לי נזק של 10 ₪ אבל יש קבוצה של 100,000 נפגעים כמוני שנגרם לה אותו נזק של 10 ₪ הנזק לקבוצה הוא מיליון ₪! בדיוק בשביל זה קם המכשיר המשפטי שנקרא תביעה ייצוגית- תובע אחד שמייצג קבוצה שנגרם לה נזק, כדי להפסיק את הפגיעה מכאן ועד עולם.

 כלשון סעיף 1 לחוק תובענות ייצוגיות – "שיפור ההגנה על זכויות". 

מה חשוב לדעת על תביעה ייצוגית ולא פחות חשוב מכך – מה הגמול הממוצע של התובע הייצוגי? קראו כאן. 

מיהן הנתבעות הפוטנציאליות בתובענות ייצוגיות?

עיון בפנקס התובענות הייצוגיות חושף קשת רחבה מאד של נתבעים וביניהם עיריות, בנקים, חברות ביטוח, תאגידי מים, חברות טלפון, יס, הוט, רשתות מזון, בתי השקעות, חברות ליסינג, חברות רכב (כמו התביעה הייצוגית שמשרדנו הגיש בימים אלה נגד לקסוס) ועוד. 

הנה כמה דוגמאות מהתקופה האחרונה: תביעה ייצוגית נגד שטראוס בגלל הימצאות סלמונלה בשוקולד, תביעה ייצוגיות נגד עירייה שגבתה "דמי שמירה" שלא כחוק מעסקים, תביעה ייצוגית נגד רמי לוי עקב מבצעים שלא מומשו בקופה, תביעה ייצוגית נגד סלקום בעקבות הכנסת לקוחות למסלול חו"ל ללא ידיעתם, תביעה ייצוגית נגד בנק דיסקונט בעקבות השקעת כספים באפיק שלא תואם את הפיקדון שבו נמצאו, תביעה ייצוגית נגד אגד בשל אי התאמת אוטובוסים לבעלי מוגבלויות ועוד. 

גם נזק מזערי יכול להיות עילה

נהוג לחלק את המושג "תביעה ייצוגית" לשני סוגים מרכזיים של מקרים המצדיקים את הנקיטה בהליך של תביעה ייצוגית: 

  • נזק קטן – הנזק שנגרם לאדם הבודד הוא כה מזערי עד שאין כדאיות כלכלית בהגשת תביעה אישית אבל קיים אינטרס ציבורי וחברתי להכפיל את הנזק של הפרט בשיעור גדול של תובעים פוטנציאליים ליצירת סכום שבגינו כדאי להגיש תובענה משותפת. 

דוגמה: חיוב סכום קטן שלא כדין במסגרת חשבונית חודשית של חברת הטלפון – אפילו ברמה של שקלים בודדים. אחד מהרציונאליים המרכזיים בתובענות ייצוגיות על נזק מזערי הוא "הרתעה" ולאו דווקא פיצוי. 

  • נזק משמעותי ברמת היחיד ומספר רב של תובעים עם נזק דומה – ישנם מצבים שבהם תביעה ייצוגית רלבנטית למרות שיש לכאורה כדאיות בהגשת תביעה אישית ברמת הנזק שנגרם לתובע הבודד. איחוד התביעות של כלל חברי הקבוצה גם מאפשר לנפגעים פאסיביים ליהנות מפיצוי וגם מקל את הנטל של הרשות השופטת בהתמודדות עם תביעות רבות בעילה זהה. תביעות ייצוגיות מסוג זה מגדילות את אמון הציבור במערכת ומייצרות גם פסיקה אחידה. 

מיהו התובע הייצוגי ומה תפקידו? 

לקוחות רבים שמגיעים אלינו בנוגע לתביעה ייצוגית מעוניינים לדעת, בצדק, מה זה אומר מבחינתם. האם הם יידרשו להופיע בבית המשפט, האם יהיה עליהם להתכונן להוצאות גבוהות, מהי התמורה הצפויה עבורם ועוד. 

בעניין זה נדגיש כי מבחינה מספרית ברוב המכריע של התיקים- ההליך לא יגיע כלל לדיון בערכאות אלא יסתיים בהסדר פשרה. 

מה הגמול הממוצע לתובע הייצוגי? הגמול לתובע הייצוגי נקבע על פי החלטת בית המשפט בהתאם לגמול שנקבע לקבוצה- אותה מייצג התובע הייצוגי. הגמול לתובע הייצוגי יהיה גדול פי כמה וכמה ממה שהיה מקבל כל חבר בקבוצה אם היה תובע לבדו. דהיינו אם כל חבר בקבוצה שנפגע מעוולה היה מקבל 100 ₪, התובע הייצוגי יכול לקבל 100,000 ₪ ויותר. הגמול לתובע ייצוגי אם כן, יכול להגיע לעשרות ועד  למאות אלפי שקלים. 

מה נדרש מהתובע? ממש לא הרבה. התובע הייצוגי יעביר למשרדנו את כל המסמכים הרלוונטיים- קבלות, חשבוניות, אסמכתאות כאלה ואחרות, תכתובות מול בית העסק וכו'. לאחר מכן משרדנו יבחן אם יש כאן תביעה ייצוגית אפשרית המכילה נזק לקבוצה גדולה, שמצדיק הגשת תביעה ייצוגית לתיקון העוולה צופה פני עתיד.

במידה ונחליט לנקוט בצעדים המשפטיים, כדרכו של הליך התביעה הייצוגית- התובע לא יהיה מעורב באופן משמעותי.

משרדנו, המתמחה בליווי תובענות ייצוגיות, יבדוק היטב את למקרה יש בסיס משפטי, ונקבל החלטה ביחס לנסיבות והראיות ונחליט ביחד עם הלקוח אם הסיכויים טובים וראויים.

עו"ד גיא סרוסי, ממגישי התביעה הייצוגית נגד חברת הליסינג ליס פור יו

בכתב הבקשה לתביעה ייצוגית כנגד חברת ליס פור יו נטען כי חברת הליסינג וההשכרה חייבה לקוחות בימי שכירות, הוצאות טיפולים ותיקונים שלא כדין. החברה: "לומדים את הבקשה וכתב התביעה ונגיב בדרכים המקובלות"

עורך דין גיא סרוסי, ממגישי התביעה הייצוגית נגד חברת הליסינג ליס פור יו

עו"ד גיא סרוסי ועו"ד אהוד גרי מייצגים בתביעה ייצוגית נגד לקסוס על סך 7.5 מיליון ש"ח

מתוך כתבה שפורסמה ב- ״אייס״, 1.09.22

עו״ד גיא סרוסי איפה הכסף? עוד רוכשים בפרויקטים של פרי נדל"ן טוענים לשימוש בכספי נאמנות

מתוך כתבה שפורסמה בדה מרקר, 29.9.20

נגרם לכם נזק קטן שגרם לו גוף גדול וחזק ואתם חושבים שלעוד אנשים כמוכם נגרם נזק דומה? אתם מוזמנים לפנות למשרדנו, ואנו נבחן אם יש כאן בסיס משפטי להגשת תביעה ייצוגית.

צרו איתנו עכשיו קשר באחת הדרכים הבאות:
1. התקשרו עכשיו למספר 03-6016565 או ישירות לנייד 052-5253237
2. שלחו לנו מייל  [email protected] עם השם והטלפון שלכם וניצור אתכם קשר בהקדם.
3. מלאו את הפרטים כאן בתיבה וניצור איתכם קשר בהקדם.

משרדנו מוביל תיקים מתוקשרים רבים בייצוג תובעים בתובענות ייצוגיות

מחכים לייעץ לכם, עו״ד גיא סרוסי וצוות המשרד

רוצים לקבל מאיתנו את החדשות והעדכונים הכי חמים בעולם המשפט?

מתחייבים לתוכן משפטי איכותי

מאמרים נוספים