עתירה מנהלית נגד רשות מקומית, איך מגישים?

עתירה מנהלית נגד רשות מקומית, איך מגישים?

עתירה מנהלית היא כלי משפטי רב עוצמה. הכלי מאפשר לתקוף החלטה של רשות מקומית באמצעות הגשת תביעה לבית המשפט המחוזי, והלכה למעשה להפוך את החלטות הרשות המקומית.

ספקים, חברות ואף אזרחים נתקלים באופן יום יומי במחלוקות עם רשויות מקומיות וכל גוף שלטוני אחר. עתירה מנהלית היא הליך משפטי המאפשר לחברה, ספק או אזרח להתמודד עם החלטות של רשויות מקומיות שעשויות להיות לא הוגנות או לפגוע בזכויותיהם.

תחום המשפט המנהלי מתמקד ביחסי השלטון בין הרשות המנהלת לגורם איתו באה במגע, ועקב כך נקראת התביעה "עתירה מנהלית". ההליך מאפשר לעותר להגיש עתירה נגד החלטות של הרשויות המנהלות, כולל תיקונים של החלטות שפוגעות בזכויותיהם, כמו גם דיונים בתהליכי רישוי ואישורים.

מה זו עתירה מנהלית?

כל ממשק בין הרשות השלטונית לעותר או לעותרים נכנס תחת מערכת דינים שנקראת "המשפט המנהלי" ומכאן גם שמה של התביעה "עתירה מנהלית". ההליך, תוקף את ההחלטה של הרשות במקרים מוגדרים וספציפיים החל מזכייה במכרז, תשלומי ארנונה, דרך הסדרת רישיון עסק ועד לרישוי מקצועי במקצועות שונים.

את העתירה המנהלית, יש להגיש לבית המשפט המחוזי במחוז שבו ניתנה ההחלטה ובמידה ומדובר בתביעה הנוגעת להיתרי בנייה או מקרקעין, מקום הימצאותם. חשוב לדעת, שבמידה ומדובר בפגיעה ממשית ומיידית שהקביעה בעניינה לא יכולה להמתין לסוף ההליך ניתן להגיש במסגרת ההליך בקשה לצו ביניים שיכול להקל על הפגיעה שחוו העותר/ים עד למתן החלטה בעתירה.

איך מגישים עתירה מנהלית?

כפי שציינו עתירה מנהלית היא כלי משפטי שבו יכול להשתמש יזם, ספק, חברה או אפילו אדם פרטי כנגד כל גוף שלטוני או רשות מקומית שייבחר. את העתירה, יש להגיש לבית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים בהתאם למקום קבלת ההחלטה המנהלית או מיקום הקרקע או הנכס במידה והם נושא העתירה. כך לדוגמה, עתירה הנוגעת לדחיית של ספק המתמודד במכרז של עיריית תל אביב, תידון בבית המשפט המחוזי בתל אביב. הדבר החשוב ביותר בהגשת עתירה הוא להגיש אותה בהזדמנות הראשונה שנודע לעותר עליה וללא שיהוי החל ממועד קבלת ההחלטה ועד 45 ימים משנודע לעותר עליה.  לכן, חשוב לפנות כמה שיותר מהר לעורך דין מייצג ולהגיש אותה במועד המהיר ביותר מפרסום ההחלטה. חשוב לדעת כי שיהוי בהגשת העתירה עשוי להביא לדחייתה גם מבלי לדון בה לגופה.

עם הגשת העתירה לבית המשפט, יש לצרף את ההחלטה של הרשות המנהלית והתכתובות שקדמו להגשת העתירה. בשונה מתביעה אזרחית רגילה שבה יש לצרף את כל המסמכים שנוגעים לעניין, במקרה זה, יש להראות לבית המשפט שנעשה ניסיון לפנות לרשות המנהלית טרם הפנייה לבית המשפט. במידה ולא נעשתה פנייה מוקדמת יש לנמק את הסיבה.

הגשת עתירה מנהלית

כפי שצוין, עתירה מנהלית היא לא תביעה אזרחית רגילה ובשונה ממנה, היא נקודתית וספציפית סביב עניין עקרוני בהל השלכות רוחב לעותר/ים. לאלו, נלוות עלויות כמו האגרה.

בגלל הסיבות האלו וסדרי הדין הייחודיים בבתי המשפט המנהליים, החשיבות בבחירת עורך דין מקצועי ובעל ניסיון עם לוחות הזמנים, הסעדים שניתן לבקש והעבודה המשפטית בתיקים דומים.

החשיבות שבפנייה לעורך דין

התחומים שנכנסים תחת המטרייה של ההליך המנהלי הם רבים ונוגעים לכל גוף הבא במגע עם רשות עירונית. לאור פערי הכוחות והעובדה שמדובר ברשויות ציבוריות שעובדות תחת נהלים בירוקרטיים נוקשים, העותרים נתקלים לא פעם באטימות, הליכים סבוכים ופגיעה שעשויה לעלות לו כסף רב.

בהליכים מנהליים הפנייה לעורך דין המתמחה בעתירה מנהלית הוא קריטי להצלחתו של התיק. בשלב הראשוני לאחר הפנייה יבחן עורך הדין את הסוגיות המשפטיות שנוגעות לנושא יחד עם התנהלותה של הרשות, זאת כדי לבדוק האם ישנה עילה להגשת העתירה. טרם הפנייה לעורך הדין, מומלץ לאסוף כמה שיותר ראיות המוכיחות את התנהלותה הפסולה של הרשות והנזקים העתידיים שנלווים להחלטה.

לאור מורכבותם והשפעתם העתידית של הליכים אלו, מומלץ להיעזר בעורך דין שבקיא בהתנהלות מול הרשות הספציפית שהאזרח מבקש לעתור נגדה ובהליכים קודמים דומים. זאת על מנת להעריך בצורה הטובה ביותר את סיכויי ההליך ולבנות אסטרטגיה משפטית שתתקן את העוול שנגרם לאזרח לאורך הדרך.  

הגשת עתירה מנהלית היא הליך מורכב, שמוגש בד"כ לבית המשפט המחוזי וראוי שתיעשה על ידי עורך דין מקצועי ומתאים.

עורך דין המתמחה בעתירות מנהליות יסייע לכם להגיש עתירה שתוכל להפוך את החלטת הרשות המקומית ולהביא לתוצאה הרצויה עבורכם.

למשרדינו מחלקת עתירות מנהליות, בראשותו של עו"ד אהוד גרי בעל נסיון של מעל 17 שנה בתחום. צרו איתנו קשר ועו"ד אהוד גרי ישמח לעמוד לרשותכם לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

צרו איתנו עכשיו קשר באחת הדרכים הבאות:
1. התקשרו עכשיו למספר 03-6016565 או ישירות לנייד 052-5253237
2. שלחו לנו מייל  [email protected] עם השם והטלפון שלכם וניצור אתכם קשר בהקדם.
3. מלאו את הפרטים כאן בתיבה וניצור איתכם קשר בהקדם.

משרדנו מתמחה בייעוץ משפטי בנושא עתירות מנהליות

מחכים לייעץ לכם, עו״ד גיא סרוסי וצוות המשרד

רוצים לקבל מאיתנו את החדשות והעדכונים הכי חמים בעולם המשפט?

מתחייבים לתוכן משפטי איכותי

מאמרים נוספים