עתירה מנהלית נגד עירייה, מועצה, חברה או רשות ממשלתית

עתירה מנהלית נגד עירייה, מועצה, חברה או רשות ממשלתית

עתירה מנהלית היא אמצעי משפטי שקיים לאדם ולתאגיד, אשר מאפשר להם לתקוף החלטות של משרדי ממשלה ורשויות מקומיות, עיריות ומועצות. כאשר מדובר בהחלטות שבהן נפל פגם מהותי שעשוי להיות בין היתר פגיעה בשוויון בין המציעים, אי הקפדה על תנאי המכרז ותנאים מקדימים שחורגים באופן מהותי מהסביר ואלו נוגעים לזכייה במכרז, תנאיו או הליך המכרז, ניתן לתקוף ולשנות את ההחלטה באמצעות הגשת תובענה מנהלית. על התובענה המנהלית והתנאים להגשתה במאמר הבא.

על עתירה או תובענה מנהלית

תאגיד שרואה עצמו נפגע מהחלטה של גוף עירוני או ממשלתי, יכול לעתור לתיקונה, ביטולה או שינוייה באמצעות עתירה מנהלית. יש לציין שלא ניתן להגיש את העתירה בכל נושא אלא רק באלו שהוגדרו בחוק בתי משפט לעניינים מנהליים, תש"ס – 2000. בין הנושאים שניתן בגינם להגיש עתירה מנהלית, ניתן למנות עתירות בנושאי ארנונה, רישוי עסקים וסוגיות שנוגעות להיתרי תכנון ובנייה.

לצד העתירה המנהלית שנוגעת לשינוי החלטות של גופים שלטוניים ישנה התובענה המנהלית שעניינה פיצוי כספי לרוב בשל מכרז שניהלה הרשות המנהלית. במסגרת התובענה המנהלית, ביכולתו של התאגיד שהפסיד במכרז, להעלות טענות ביחס לזוכה במכרז, לדרוש פיצוי כספי בשל הסתמכותו על הזכייה.

חשוב לציין שבין אם מדובר בעתירה מנהלית ובין אם מדובר בתובענה מנהלית חשוב לבדוק תחילה שהעילה בגינה פונים לבית המשפט מנויה בחוק ולבית המשפט אכן סמכות לדון בנושא.

בדיקת תנאי המכרז והליך קבלת ההחלטות לצורך גיבוש העילה

הגשת בקשה של תאגיד בנוגע למכרז שבו לקח חלק, צריכה להיות מבוססת ככל האפשר על מנת שבית המשפט ייעתר לבקשתו של התאגיד. לאור זאת, ישנם מספר דברים שכדאי לבדוק על מנת לאתר את הפגם שיאפשר לתקוף. בהקשר זה, ניתן לחלק את עולם התובענות המנהליות לשני סוגים, עתירות מוקדמות שנוגעות לתנאי המכרז ועתירות שנוגעות לתוצאות המכרז עליהן נפרט.

עתירה מוקדמת כנגד מכרז 

גם אם טרם הוגשה הצעה למכרז, ניתן להגיש עתירה מוקדמת בגין תנאי המכרז ככל שאלה חורגים מהסביר ומצמצים את פוטנציאל המציעים. את העתירה נגד תנאי הסף של המכרז יש להגיש לאחר שהוגשה פנייה לוועדת המכרזים בנוגע לשינוי התנאים וטרם המועד האחרון להגשת הצעות. במקרה זה, ישנה חשיבות גדולה לפנייה מהירה לייעוץ משפטי אצל עורך דין שמומחה בתחום המכרזים והעתירות המנהליות שכן, עתירה בנוגע לתנאי מכרז לא הוגנים שפוגעים בשוויון שתוגש לאחר קבלת ההצעות תידחה על הסף ולא יהיה ניתן לטעון כנגדה.

עתירה כנגד תוצאות המכרז

במידה ונפל פגם מהותי בהליך המכרז לאחר הגשת ההצעות ופתיחת המעטפות, יש לבדוק האם נפגע עיקרון ההגינות או הופר השוויון בין החברות שניגשו למכרז. במילים אחרות האם הזוכה במכרז ניצח עקב תנאים פסולים ועדיפות פסולה. בתוך כך, ניתן לבחון לדוגמה האם לא הייתה הקפדה על כללי המכרז בין אם מדובר באלו הנהוגים במכרזים מאותו סוג ובין אם מדובר בכללים שנקבעו על ידי הרשות עצמה. כמו כן, ניתן לבחון האם ההצעה שזכתה לבסוף לא מקיימת את תנאי הסף או שההחלטה שהתקבלה על ידי וועדת המכרזים לא הייתה סבירה בנסיבות העניין. חשוב לדעת, שכל משתתף במכרז זכאי לעיין בכלל המסמכים שהוגשו על ידי הזוכה כמו גם פרוטוקולים וכל מסמך אחר שמעיד על הליך קבלת ההחלטה במכרז. לכן, הדבר הראשון שחשוב לעשות הוא, לבקש את מסמכי הגוף הזוכה וכל מסמך אחר רלוונטי להליך קבלת ההחלטה על ידי ועדת המכרזים. 

הגשת תובענה מנהלית

במידה ותאגיד מעוניין להגיש תובענה מנהלית, יש להגישה בתוך 45 ימים מיום שנודע לו כי לא זכה במכרז. את העתירה יש להגיש מהר ככל הניתן. טרם הגשתה, יש לפנות תחילה לוועדת המכרזים ולבקש את כלל המסמכים והפרוטוקולים שנוגעים להחלטה. עם קבלת המסמכים חשוב להוציא מכתב שמתריע בפני הוועדה על הטעות שנפלה בהחלטתה על מנת להראות לבית המשפט שנעשה ניסיון להתריע בפני הוועדה על הפגם שנפל בהחלטתה.

במסגרת התובענה, יש לצרף את העותק להצעה שהוגשה במסגרת המכרז וכן את כל העובדות והמסמכים הרלוונטיים. לרוב, הליכים מנהליים שנוגעים לוועדת המכרזים הם קצרים ומסתיימים בפרק זמן של מספר חודשים. במידה והתובענה נוגעת לשירות חד פעמי דוגמת אספקת שירות או מוצר, ניתן במקביל להגיש בקשה לצו מניעה זמני שימנע את מימוש ההתקשרות עם הזוכה במכרז.

פנייה לייעוץ משפטי הכרחית למיקסום סיכויי קבלת העתירה

טרם הגשת הבקשה, על מנת לאתר את העילה לתקיפת ההחלטה, חשוב לפנות לעורך דין מכרזים בעל ניסיון בתחום המכרזים המנהליים. זאת לאור העובדה שלרוב, בתי משפט נוטים להתערב בהחלטות של וועדת המכרזים רק במקרים של החלטה בלתי סבירה או סטייה מהותית מעקרונות היסוד של ניהול מכרז תקין. לאור זאת, פנייה מוקדמת לייעוץ משפטי תשפר משמעותית את סיכויי קבלת התובענה ופסיקת פיצויים לטובת התאגיד שנפגע מהחלטת הוועדה.

אם אתם שוקלים לגשת למכרז ויש לכם טענות ביחס לתנאיו או שניגשתם למכרז ויש לכם טענות ביחס לזוכה, פנו אלינו לייעוץ משפטי ועו"ד אהוד גרי מנהל המחלקה המנהלית יעמוד לרשותכם.

לעו"ד גרי ניסיון עשיר במשפט מנהלי במאות מכרזים ועתירות שונות, והוא יוכל לספק לכם חוות דעת ביחס לסיכויי העתירה.

צרו איתנו עכשיו קשר באחת הדרכים הבאות:
1. התקשרו עכשיו למספר 03-6016565 או ישירות לנייד 052-5253237
2. שלחו לנו מייל  [email protected] עם השם והטלפון שלכם וניצור אתכם קשר בהקדם.
3. מלאו את הפרטים כאן בתיבה וניצור איתכם קשר בהקדם.

משרדנו מתמחה בייעוץ משפטי בנושא עתירות מנהליות

מחכים לייעץ לכם, עו״ד גיא סרוסי וצוות המשרד

רוצים לקבל מאיתנו את החדשות והעדכונים הכי חמים בעולם המשפט?

מתחייבים לתוכן משפטי איכותי

מאמרים נוספים