סכסוך ירושה

סכסוך ירושה

סכסוך ירושה פרץ במשפחה? זהו אירוע מכוער שדורש טיפול משפטי מתאים. הסיבות לפרוץ סכסוך ירושה הן רבות. במרבית המקרים מדובר ביריות קודמת בין האחים או בין בן או בת הזוג של המוריש לבין הילדים עוד טרם מותו של המוריש. מותו של המוריש מהווה את נקודת הזינוק לסכסוך ולכן חשוב מאוד להתנהל נכון משפטית באירוע מסוג זה.

סכסוך ירושה בתוך המשפחה הוא דבר נפוץ כשיש ירושה משמעותית, והתחושות הקשות סביב חלוקת רכוש והניסיון לקבל את הנתח הכספי הגדול ביותר, מביאים פעמים רבות לסכסוכים משפחתיים שעשויים להביא לקרע שיישאר גם שנים ארוכות לאחר מותו של אדם.  במאמר הבא נציג עבורכם כיצד נכון להתנהל כשסכסוך ירושה פורץ במשפחה.

צוואות וירושות

כשאדם נפטר עיזבונו יחולק באחת משתי דרכים. בהתאם לצוואה שהשאיר או באמצעות חלוקת ירושה על פי דין.

כשמדובר בצוואה, הכוונה היא למסמך שנערך על ידי האדם בחייו ובו מפורט מה ייעשה בכספו ורכושו לאחר מותו. את הצוואה ניתן לערוך בכתב יד, בפני עדים, בפני גורם רשמי ובנסיבות מסוימות אפילו בעל פה. אולם, על מנת שזו תקבל תוקף משפטי, נדרש שתכלול פרטים מהותיים ותיכתב בהתאם לתנאים המנויים בחוק. במידה ולא תעמוד בתנאים אלו, הצוואה לא תהיה כשרה והעיזבון יחולק על פי הוראות הדין.

ירושה על פי דין נוגעת למקרה שאדם לא השאיר צוואה ועזבונו יחולק בהתאם להוראות חוק הירושה, תשכ"ה-1965. עדיפות החלוקה תהיה בהתאם למעגלי הקרבה המשפחתיים ונוגעת גם למקרים שבן הזוג של המוריש לא היה נשוי לו ולמקרים בהם ילדיו של המוריש אינם צאצאיו הביולוגים.

סכסכוך ירושה

במרבית המקרים בהם פורץ סכסוך ירושה, השורש הוא במחלוקות משפחיות וסדקים קיימים במרקם המשפחתי עוד טרם פטירתו של המוריש אשר מועצמים לאחר שאדם אהוב נפטר.  לפעמים מדובר באחים שלא מדברים אחד עם השני שנים ארוכות, במקרים אחרים מודבר בבת או בן הזוג של המוריש שמסוכסך עם צאצאיו עוד טרם פטירת המוריש ועוד שלל מקרים של סכסוכים פנימיים בתוך המשפחה.

בתוך כך, אחת הסיבות העיקריות לסכסוכים משפטיים מקורה הצוואה או במקרים אחרים העובדה שאין צוואה והמוריש נפטר מבלי שהכין צוואה מתאימה. מאחר שהיסוד של דיני הצוואות הוא בחופש הציווי, האפשרויות שעומדות בפני עורך הצוואה והחוק שמתיר לאדם לעשות ככל שירצה ברכושו לאחר פטירתו עשוי להביא לחלוקה לא שוויונית ומקפחת של חלק מבני המשפחה. בנוסף לכך, יכול המצווה לבטל, לשנות ואף לנשל את ילדיו מהירושה בכל עת עד למותו.

השפעה על רצון המצווה וגזל ירושה

אחד המקרים הנפוצים ביותר בתיקי ירושה שמגיעים לבתי המשפט הוא "גזל ירושה", מצב שבו אדם במשפחה מתקרב לנפטר ומשפיע עליו להעביר נכסים בין אם בחייו ובין אם לאחר מותו באמצעות עריכת הצוואה. כך לדוגמה, מקרה בו אחד האחים משמש כאפוטרופוס או מורשה בחשבון הבנק של ההורה עוד בחייו ומנצל את הרשאותיו לדילול העיזבון. דוגמה נוספת היא, במקרים בהם הנפטר בוחר להוריש את רכושו למטפל שדאג לו בימיו האחרונים ותוך ניצול תלותו של הנפטר בו, השפיע עליו לשנות את הצוואה לטובתו. במקרים אחרים, פעולות המרמה, שבוצעו טרם מותו של הנפטר טושטשו על ידי האדם שהפעיל עליו את השפעותיו על מנת שיהיה קשה להוכיחן בבית המשפט. במקרים אלו, פעולות משפטיות מקדימות ופנייה לעורך דין הן קריטיות להשבת הכסף והרכוש שנגזל מבני המשפחה.

דרכי התמודדות עם סכסכוך ירושה

לסכסוך ירושה מקורות ונסיבות משתנות, מאחר ובסכסוך ירושה אנו מבקשים להתחקות אחר רצון הנפטר כשאינו בחיים עוד, יש לפעול באופן זהיר ומחושב במיוחד במקרים הבאים:

צוואות לא שוויונית או כאלו שמנשלות את אחד האחים

הסיבה העיקרית לקיומן של צוואות לא שוויוניות היא מקרים בהם ההורים סבורים כי אחד הילדים זקוק לנתח גדול יותר בירושה בין ילדים עם צרכים מיוחדים או אח שנקלע לחובות, אם בגלל קשר קרוב במיוחד אם מדובר בילד שסעד אותו בימיו האחרונים או ריחוק של הילד מההורה. מצב קיצון של צוואה לא שוויונית הוא כזה שמדיר את אחד האחים באופן כמעט מוחלט מהעיזבון. במקרים אלו, של צוואות לא שיווניות, באפשרות היורשים לערוך הסכם חלוקה של העיזבון בינם לבין עצמה. במידה וקיים קושי מהותי להגיע להסכמה, ניתן לבדוק קיומה של עילה משפטית להתנגדות לצוואה כגון היעדר כשרות הצוואה או המצווים, התערבות פסולה בעריכת הצוואה וכו'.

חלוקה שאינה תואמת את צרכי האחים

מקרים אלו, נוגעים לנסיבות שבהן אחד האחים נוטל על עצמו את מרבית הטיפול בענייניהם של ההורים לרבות קבלת ייפוי כוח מתמשך או מינויו כאפוטרופוס. במקרים אלו, עשויים יתר האחים לטעון להשפעה בלתי הוגנת על נכסיהם של ההורים, השתלטות על כספי הירושה, השפעה על חלוקת הצוואה וכו'. סיבה נוספת עשויה להיות פערים ברמת החיים של האחים ומצבם הכלכלי גם אם אין מדובר באח אחד שטיפל וניהל את ענייניהם של ההורים. מכאן שגם צוואות שוויוניות יחסית עשויות להביא למחלוקות לאור הפערים ברמת החיים. גם במקרה זה, מומלץ לנסות ולערוך הסכם בין היורשים על מנת להתאים את העיזבון לצרכיהם של הילדים ובמידה ולא ניתן להגיע להסכמה, לבחון עילות התנגדות לצוואה.

פנו לעורך דין

אנו מאמינים כי כל סכסכוך ירושה ניתן לפתור בדרך הייחודית לו. לעיתים נאלץ לפנות לבית המשפט ולעיתים הסכסכוך ניתן לפתרון בגישור. סכסכוך ירושה אינו מאבק משפטי רגיל והוא כולל  מטען משפחתי שיכול להשפיע גם שנים רבות קדימה. סכסוך ירושה כרוך בכסף, נכסים ותחושות קשות ואמוציות רבות, שעשויות לקרוע את המשפחה, מה שמצריך טיפול משפטי ורגיש של עורך דין שמומחה בדיני ירושה. למשרדנו נסיון רב ומשמעותי בייצוג בסכסוך ירושה תוך שאנו שמים דגש על ניהול הליך נכון וראוי עבור  היורשים המיוצגים על ידינו. ביחד, אנו צועדים צעד אחר צעד עד להסדרת הירושה בתיקים הכה רגישים ומורכבים האלה.

אם יש לכם שאלה הנוגעת לסכסוך ירושה, פנו אלינו ועו"ד אהוד גרי מנהל מחלקת הליטיגציה במשרדנו יעמוד לרשותכם.

עורך דין גרי

צרו איתנו עכשיו קשר באחת הדרכים הבאות:
1. התקשרו עכשיו למספר 03-6016565 או ישירות לנייד 052-5253237
2. שלחו לנו מייל  [email protected] עם השם והטלפון שלכם וניצור אתכם קשר בהקדם.
3. מלאו את הפרטים כאן בתיבה וניצור איתכם קשר בהקדם.

משרדנו מתמחה בייעוץ משפטי בנושא דיני ירושות

מחכים לייעץ לכם, עו״ד גיא סרוסי וצוות המשרד

רוצים לקבל מאיתנו את החדשות והעדכונים הכי חמים בעולם המשפט?

מתחייבים לתוכן משפטי איכותי

מאמרים נוספים