הפרת הסכם מכר דירה בעת מלחמה

הפרת הסכם מכר דירה בעת מלחמה

הפרת הסכם - רכישת דירה בעת מלחמת ״חרבות ברזל״

שאלות משפטיות ועסקיות רבות צצות בעקבות הכרזת המלחמה של ישראל ב-7.10.23, עקב הטבח הנפשע של חמאס. במאמר הבא ננסה לבדוק נבחן את חוק המכר (דירות), ואיזה מענה הוא נותן למקרים של הפרת הסכם בזמן מלחמה, הן מצד רוכשי דירות והן מצד קבלנים.

כידוע רכישת דירה מקבלת חוסה תחת חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973.

מדובר בחוזים בין רוכשים ובין קבלנים ו/או מי שבנה דירה בעצמו ו/או על ידי קבלן; דהיינו רוב רובן של עסקאות המכר בהן נרכשות דירות חדשות.

אז מה אומר החוק?

סעיף 5א לחוק המכר קובע שמוכר (קבלן) שאיחר בחודש ומעלה במסירת הדירה יחויב בפיצוי סטטוטורי (פיצוי ללא הוכחת נזק) לקונה.

אלא שמצד שני, סעיף 5 א(ג) מאפשר למוכר (קבלן) להימנע  מאותו תשלום פיצוי סטטוטורי במקרה של "…איחור במסירה שנגרם כתוצאה מנסיבות שאינו בשליטת המוכר ושהסיכון להתרחשותן ולתוצאותיהן אינו מוטל עליו"

ומה בית המשפט אומר?

על פי הפסיקה ; ר' למשל ע"א (מחוזי חי') 39097-01-21 נגר כדורי נ' יוסף רייטבורט (נבו 12.08.2021)‏‏ על הקבלן להוכיח במישור העובדתי שהאיחור נגרם כתוצאה מנסיבות שאינן בשליטתו ובמישור המשפטי שהסיכוי להתרחשות הנסיבות האמורות ותוצאותיהן, אינו מוטל עליו.

כלומר המוכר נדרש להוכיח במישור העובדתי כי המלחמה היא שגרמה לעיכוב וזאת תוך הנחה סבירה כי בנסיבות אלו הוא יכול לשכנע שאין להטיל עליו את התרחשות הנסיבות שהובילו לעיכוב.

בהקשר זה נפסק לא אחת כי לא ניתן לקבל טענות סתמיות ויש להוכיח בראיות את הקשר שבין המלחמה ובין העיכוב (למשל אי הגעת פועלים, אי מתן היתרי עבודה ועיכוב בחומרי בניה כיו"ב). במצב הדברים הקיים במדינת ישראל, נכון לכתיבת שורות אלה, ישנו עיכוב של שבועיים לפחות מצד קבלני הדירות בהמשך הבנייה או מסירת הדירות, שכן העיריות השונות הוציאו צווי הפסקת בנייה בערי ישראל, מאז תחילת המלחמה.

אלא שכעת נראה עיריות שונות מאפשרות עבודה בתחומיהן, כשבאתרי הבנייה יעבדו עובדים שאינם פלסטינאים- כך שאם קבלנים יתרצו איחור גדול במסירה במצוקת עובדים, בהחלט נראה אותם מתקשים להצדיק אותו משפטית, שכן לא נראה את אתרי הבנייה סגורים לאורך זמן.

 עם זאת חשוב לציין שככלל המוכר (כמו גם הקונה) מחייב לעשות כל מאמץ להימנע מהפרתו גם בעת מלחמה ככל שהדבר מצוי בשליטתו.

מובן שרצוי בכל מקרה להתייעץ עם עורך דין המומחה בנושא חוזים וכל הקשור להם.

לסיום נאחל ימים שקטים, כולנו עומדים מאוחדים מאחורי חיילנו בחזית, ובטוחים כי ביחד ננצח.

אם יש לכם שאלה ביחס להסכם שהופר כלפיכם או שאתם לא יכולים לעמוד בו עקב המלחמה, פנו אלינו היום ומנהל המחלקה המסחרית במשרדנו, עו"ד אהוד גרי יהיה זמין עבורכם לכל שאלה.

צרו איתנו עכשיו קשר באחת הדרכים הבאות:
1. התקשרו עכשיו למספר 03-6016565 או ישירות לנייד 052-5253237
2. שלחו לנו מייל  [email protected] עם השם והטלפון שלכם וניצור אתכם קשר בהקדם.
3. מלאו את הפרטים כאן בתיבה וניצור איתכם קשר בהקדם.

רוצים לקבל מאיתנו את החדשות והעדכונים הכי חמים בעולם המשפט?

מתחייבים לתוכן משפטי איכותי

מאמרים נוספים