איך להתכונן להליך גילוי מרצון בקריפטו?

איך להתכונן להליך גילוי מרצון בקריפטו?

מאז תחילת 2024 שבים אנשי רשות המיסים מכל הדרגים ומצהירים על כוונת הרשות לפרסם נוהל חדש לגילוי מרצון למשקעי קריפטו. מנהל רשות המיסים בעצמו, מר שי אהרונוביץ, הכריז קבל עם ועדה, כי בכוונת רשות המיסים לפרסם בזמן הקרוב נוהל גילוי מרצון למשקיעי קריפטו עד חג הפסח.

אף שחג הפסח הגיע ונוהל גילוי מרצון טרם פורסם, בימים אלו אנו מצפים לפרסום הנוהל החדש אשר יאפשר למשקיעים וסוחרים במטבעות דיגיטליים להסדיר את הדיווח על הכנסותיהם, ללא חשש מפני הליכים פליליים, ויאפשר לעשרות אלפי ישראלים שהשקיעו בבטקיון, אתריום ויתר המטבעות הדיגיטליים לפנות ביוזמתם לרשות המיסים להסדיר את הדיווח ואת תלשום המס בגין אותן השקעות.

כבר היום, ברור מה יהיו הדרישות העיקריות בהן יידרשו לעמוד אותם סוחרים ומשקיעים במטבעות דיגיטליים, ומהן האסמכתאות אשר יידרשו מהם במסגרת הליך הגילוי מרצון, כך שניתן להקדים ולפעול להשגתן כבר כעת.

מה בעצם נדרש מאיתנו בהליך גילוי מרצון?

תנאי ראשון לכניסה להליכי גילוי מרצון הוא הוכחת מקור הכסף אשר שימש להשקעה במטבעות קריפטוגרפיים.

בהמשך לכך, ומאחר והליך הגילוי מרצון נועד להסדיר את חבות המס מההשקעה במטבעות קריפטוגרפיים עלינו לערוך דו"ח שומה עצמית (תחשיב מס) המפרט מהם הרווחים שנצמחו מן ההשקעה במטבעות הדיגיטליים, ומהו סכום המס הנובע מכך לגישתנו.

בהתאם לכך, משקיעי קריפטו המעוניינים להסדיר את עניינם מול רשות המיסים, יכולים וצריכים להתחיל באיסוף המידע והמסמכים שיידרשו לצורך הגשת הבקשה להליך מרצון.

איזה מידע ואילו מסמכים יש להכין לצורך הליך הגילוי מרצון?

ראשית, יש לפעול לאיתור העברות הכספים (הפיאט) אשר שימשו אותנו בעת הכניסה להשקעה במטבעות הקרפיטוגרפים. לצורך כך יש לאתר העברות כספים מחשבונות בנק, כרטיסי אשראי, משיכות מזומנים או כל מקור אחר אשר שימש לרכישת המטבעות הדיגיטליים לאורך השנים. חשוב להבין, סכום ההשקעה המקורית הכרחי כדי להראות שמדובר היה בכספים אשר דווחו בזמנו כדין לרשות המיסים, ולא ב"הון שחור" שהוזרם להשקעה בתחום הקריפטו. [בענין זה נציין, כי במסגרת הליכי גילוי מרצון ניתן להסדיר גם כספים שמקורם בפעילות עסקית אשר לא דווחה, ובלבד שניתן להוכיח כי מקורם איננו בעבירות פשע, זנות, סחר בסמים או כספי טרור].

בשלב השני, וכדי לערוך את תחשיב המס, יש להבין את עמדת הרשות בנוגע למיסוי משקיעי הקרפיטו. בנושא זה פרסמה רשות המיסים מספר חוזרים, ואף זכתה בבית המשפט בהליך משפטי במסגרתו התקבלה עמדתה, לפיה השקעה במטבעות דיגיטליים מהווה רווח הון. בהתאם לכך, עמדת רשות המיסים היא, שכל מכירה של מטבע דיגיטלי, כולל החלפה בין מטבעות (לדוגמה מכירת ביטקוין תמורה אתריום, או כל מטבע אחר), חייבת בדיווח לרשות המיסים ותשלום מס.

המשמעות מבחינת המשקיע הפשוט היא הטלת חובת דיווח בגין כל פעולת מסחר שהתבצעה לאורך השנים וזאת ללא כל קשר לכך שלא התקבל כסף פיאט ממכירת אותם מטבעות דיגיטליים. מכאן, שלצורך הכנת תחשיב המס עלינו לערוך דו"ח מפורט ובו הפרטים הנוגעים לרכישת ומכירת והחלפת המטבעות לאורך השנים.

היכן וכיצד נוכל לאתר את המידע הדרוש לצורך הליך הגילוי מרצון?

איתור המידע והאסמכתאות הדרושות לצורך הליך הגילוי מרצון מחייב השקעה זמן מצידנו. ככל שלא שמרנו את המידע הרלבנטי במהלך השנים בהן השקענו וסחרנו במטבעות דיגיטליים, המדובר בלא מעט "עבודה שחורה", אך בהחלט אפשרית, של איסוף והצלבת מידע. לרוב מדובר במידע שנשמר בזירות המסחר (בורסות הקריפטו) באמצעותן בוצעה ההשקעה. ככל שהזירות עדין פעילות, ניתן להוריד את קבצי הידע מאתר האינטרנט של אותן זירות, או לפנות אופן יזום למפעילי הזירה לקבלת המידע. כמובן, שכאשר מדובר בזירות שפעילותן הופסקה צפוי קושי לא פשוט בשחזור המידע, ולעיתים לא ניתן יהיה להשלימו בדיעבד. במקרים שכאלו עלינו להציג את סכום ההשקעה שהועברה לאותה זירה והסכום אשר נמשך ממנה (או לצערנו, ירד לטמיון).

כמובן, שעלינו לאסוף את המידע הנוגע לכלל הפעולות שביצענו באמצעות הארנקים השונים בהם החזקנו לאורך השנים, לרבות העברות בין ארנקים, והעברות בין הארנקים לזירות המסחר השונות בהן פעלנו.

במרבית המקרים, המדובר במאות או אלפי פעולות שבוצעו לאורך השנים, אשר התרחשו בזירות מסחר שונות. מדובר בהיערכות הדורשת פעולת הכנה וזמן לא מבוטל, ועל כן רצוי וראוי להקדים לאסוף את החומרים הדרושים כבר כעת, אף שהנוהל הגילוי מרצון למשקיעי הקריפטו טרם פורסם.

למשרדנו ניסיון רב בהליכי גילוי מרצון בכלל ובתחום הקריפטו בפרט. נשמח לעמוד לרשותכם בהכנה לקראת וליווי בפועל בהליכי גילוי מרצון בכל הנוגע להשקעותיכם במטבעות קריפטוגרפיים.

אם אתם מחזיקים במטבעות קריפטוגרפים ורוצים להסדיר את המיסוי שלכם מול רשות המיסים, צרו עמנו קשר ותאמו עוד היום פגישה מסודרת במשרדנו.

צרו איתנו עכשיו קשר באחת הדרכים הבאות:
1. התקשרו עכשיו למספר 03-6016565 או ישירות לנייד 052-5253237
2. שלחו לנו מייל  [email protected] עם השם והטלפון שלכם וניצור אתכם קשר בהקדם.
3. מלאו את הפרטים כאן בתיבה וניצור איתכם קשר בהקדם.

משרדנו מתמחה בייעוץ משפטי בנושא הליך גילוי מרצון

מחכים לייעץ לכם, עו״ד גיא סרוסי וצוות המשרד

רוצים לקבל מאיתנו את החדשות והעדכונים הכי חמים בעולם המשפט?

מתחייבים לתוכן משפטי איכותי

מאמרים נוספים